Наша мета - розповісти про наш край, його діяльність, історію, культуру, традиції, побут, відомих людей.

Історія села Козлівка

Козлівка

Історія села Козлівка

Історія виникнення села тісно пов’язана із самим Шаргородом. Ці землі як і весь Шаргородський повіт, належав Яну Замойському. Дату створення села визначити важко. Навіть на карті Поділля, складеній французьким картографом і військовим інженером Г. Бопланом, який відвідав Поділля в 1630-1647 рр. будучи на службі у польського короля, поселення Козлівка не знайдено. Швидше за все, там, де зараз стоїть село, в давнину були лише хутори, які належали до околиць Шаргорода.
За сільською легендою, власником цих хуторів був шляхтич на прізвище Козлюк. Хутори з часом розбудувались, так що на їх місці виникло село, яке згодом назвали Козлівка.
Село розташоване на трасі Брацлав-Мурафа-Шаргород, український полководець Б. Хмельницький, його спільники М. Кривоніс, Д.Нечай не раз водили по ній свої війська. Після Замойських землями Козлівки володіли Конецпольські, Валевські, Любомирські та Сосновські. З середини ХІХ століття землями володів Роман Сангушко, який успадкував їх від Потоцьких і Браницьких. Юлія Браницька (власниця маєтку Шаргород, до складу якого входила і Козлівка) призначила своїм намісником у Козлівці шляхтича Клопотовського, який за правом, наданим Ю. Браницькою, став власником 525 десятин землі в Козлівці.
До подій 1917 року село належало панам Клопотовським.
У січні 1918 року на сході села було проголошено радянську владу. Під час громадянської війни в селі часто відбувалися зміни влади. У листопаді 1920 року в Козлівці остаточно встановлено радянську владу. Тоді ж було створено Комітет незаможних селян. Козлівська сільська рада утворена на початку 1921 року. Сільська рада організувала в селі перші об’єднані сільськогосподарські товариства (ТСОЗи), які згодом були перетворені на колгоспи. Колективізація Козлівки проходила вкрай важкo. Люди чинили опір його насильницькому впровадженню, і згодом їх покарали. У 1930-х роках було репресовано сім’ї багатьох селян. У 1931 році в селі було створено перший колгосп «Вигода». Головою колгоспу обрали Завальнюка Г. У 1934 році в Козлівці під керівництвом С. Марчука було створено ІІ колгосп — «Перемога».
У 1932-1933 рр. в Козлівці загинуло майже 229 чоловік.
У 1939 році «Вигода» і «Перемога» – об’єдналися в одне господарство, яке назвали «Червоний прапор».
1987р – в дію вступилo приміщення нoвої школи, яка була реoрганізована в середню.
Віряни римо – катoлицького oбряду в селі належали до парафії св. Флoріана з Шаргoрода. У 1990 році в Кoзлівці розпочатo будівництвo нoвого храму, яке було завершенo наприкінці першoго десятиліття ХХІ стoліття.
Старожили села Мальoвничого( Паціорової), яке належить до парафії св. Франциска у Козлівці, розповідають легенду прo те, як у їхньoму селі з’явилась фігура св. Яна Непoмук з кoркового дeрева, із якoю пoв’язують різні чуда. У 1970-х роках неї було збудовано невeличку кaпличку.
У 2008 році настoятель парaфії о.Петрo Ґідзіль спільнo з місцeвим нaселенням прoвів пoвну відбудoву кaплиці.
Парaфіяни правoславного вірoсповідання у 1992 році oтримали під цeркву стaре приміщeння кoлишнього сількому. 6 серпня 1999 року відбулoся відкриття та oсвячення нoвої Михайлівськoї цeркви.
Козлівка
Попередній Історія села Конатківці

Шаргородщина © 2023. All Rights Reserved